کارگاه

 کارگاه آشنایی با قوانین مالکیت معنوی در ایران و جهان در بنیاد ملی نخبگان استان فارس

 

 

بنیاد نخبگان استان فارس با حضور جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر استان در روز پنج شنبه 1391/08/25 از ساعت 10 تا 18:30 اقدام به برگزاری کارگاه «آشنایی با قوانین مالکیت معنوی در ایران و جهان» با همکاری شرکت رایان نمود.

 

در این کارگاه ابتدا در خصوص اهمیت توجه به دارایی های فکری و تبدیل نتایج پژوهش های صورت گرفته در جامعه به دارایی فکری و اثرات آن بر توسعه اقتصادی جامعه توسط مهندس جلال میرداودی مدرس این دوره توضیحاتی داده شد.پس از آن با ارائه تعریف های کلی در خصوص حقوق موجود در ایران و جهان در زمینه دارایی های فکری از جمله حقوق مالکیت صنعتی و حقوق آثار ادبی و هنری، توضیحاتی در خصوص مصادیق حقوق مالکیت صنعتی از جمله حق انحصاری اختراع، اسرار تجاری، طرح های صنعتی و علائم و نشانه ها مصادیق حقوق آثار ادبی و هنری از جمله آثار نوشتاری (ادبی)، هنری، نرم افزارهای رایانه ای و تهیه و نشر آثار ارائه شد.

در ادامه کارگاه مهندس میرداودی توضیحات کاملی در خصوص ویژگی ها و شرایط یک اختراع اعم از تازگی، گام اختراعی و کاربرد عملی داده و با ارائه مثال هایی روشن تعاریف هر یک از این ویژگی ها را برای شرکت کنندگان تبیین نمودند.

 

در بخش بعدی کارگاه پس از بحث در خصوص ارزش تجاری گواهی ثبت اختراع در ایران و جهان، برای اطلاع نخبگان از شیوه جستجوی اختراعات ثبت شده موجود در جهان در موضوعات مختلف توضیحات کاملی ارائه شد.

در این بخش نخبگان با بانک های اطلاعاتی ثبت اختراع در فضای مجازی آشنا شدند و ضمن اطلاع از چگونگی جستجو در هر یک از بانک های اطلاعاتی معرفی شده، به صورت عملی نیز به عنوان نمونه موضوعاتی را در فضای اینترنت در هر یک از بانک های اطلاعاتی جستجو و مطالب را مورد ارزیابی قرار دادند.

یکی دیگر از مباحث مطرح در این کارگاه فرآیند ثبت اختراع در ایران، اروپا و آمریکا بود که توسط مدرس محترم کارگاه به شکل تفصیلی برای شرکت کنندگان شرح داده شد.