اخبار سمینارها

جستجو در مطالب

6 نکته‌ ای که پیش از استفاده از Google Translate باید بدانید

google translate

 چند دهه قبل، استار ترک ایده وجود یک مترجم جهانی را مطرح کرد که اعضایش می توانستند با یک حرکت با افراد غریبه با زبان ملی آنها صحبت کنند. امروزه Google Translate این امکان را فراهم کرده است. این مترجم جز برنامه های پیش فرض روی گوشی های هوشمند نیست، اما در سفر بسیار مورد نیاز است. همچنین ویژگی ها و قابلیت های خارق العاده بسیاری دارد که همه افراد از آن ها مطلع نیستند. در ادامه به شش مورد از ویژگی های کاربردی و خارق العاده Google Translate روی تلفن های هوشمند می پردازیم.

دانلود زبان ها به صورت آفلاین
در سفر ممکن است همیشه به اینترنت دسترسی نداشته باشید، بنابراین پشتیبان گیری آفلاین از زبان های مختلف، ایده خوبی است. این اپلیکیشن، قابلیت ترجمه بدون اتصال به اینترنت را دارد فقط کافی است که از قبل فایل های مورد نیاز را دانلود کرده باشید.

ده ها زبان در حالت آفلاین پشتیبانی می شوند

google translate

 

برای دسترسی به ترجمه آفلاین، باید از منو این اپلیکیشن، گزینه ترجمه آفلاین را انتخاب کنید. ده ها زبان مهم از جمله: اسپانیایی، آلمانی، رومانیایی، ایسلندی و یونانی در Google Translate پشتیبانی می شوند. در حالت آفلاین، امکان ورود صدا مکالمه وجود ندارد، اما امکان تایپ و اسکن تصاویر وجود دارد و حتی می توان از امکان تبدیل متن به گفتار استفاده کرد.


ترجمه متون نشان دار

در اندروید مارشمالو، سیستم عامل از عملکردهای انتخاب متن، پشتیبانی می کند و می توان از Google Translate، به این ویژگی از طریق کروم دسترسی پیدا کرد. بنابراین برای ترجمه هر قسمتی از متن، کافی است فقط آن را نشان دار کنید و از منو، Translate را انتخاب کنید.

در کروم، فقط متن را نشان دار کنید تا ترجمه شود

google translate

 

با این کار ترجمه متن انتخابی شما در جعبه شناور در پایین صفحه نمایش داده می شود. زبان منبع به صورت خودکار شناسایی شده و به زبان پیش فرض شما ترجمه می شود. یک دکمه ترجمه جدید هم وجود دارد که برای ترجمه بدون خارج شدن از پنجره پاپ آپ است.

حالت مکالمه

google translate

 

رابط کاربری اصلی ترجمه، همه ابزار لازم برای ترجمه سریع یک متن یا عبارت را دارد، اما برای مکالمه یک حالت جدا وجود دارد. با فشردن دکمه بلندگو در پایین جعبه متن اصلی، می توان به حالت مکالمه وارد شد و با آیکونی که به شکل دست است و در بالای صفحه مکالمه قرار دارد، می توان به پنجره دستورالعمل ها دسترسی پیدا کرد که وضعیت را برای افراد به زبان های دیگر توصیف می کند.

حالت مکالمه، بین دو زبان سوییچ می کند؛ شما صحبت می کنید، نرم افزار ترجمه می کند، شخص دیگری صحبت می کند، و نرم افزار برای شما ترجمه می کند. به طور پیش فرض، برنامه ترجمه به یک زبان گوش می دهد، اما در قسمت وسط دکمه ای وجود دارد که برنامه را طوری تنظیم می کند که به دو زبان گوش دهد که این حالت طبیعی تر است و باعث می شود که افراد هم زمان با هم صحبت نکنند.

ترجمه بصری به صورت زنده
گوگل چند سال قبل شرکتی با نام کوئست ویژوال (Quest visual) را تأسیس کرد که به این ترتیب واقعیت افزوده مترجم متن (Word Lens) به قابلیت هایش اضافه شد. این فناوری در برنامه ترجمه (Translate) وجود دارد که اجازه می دهد یک زبان را روی تلفن خود انتخاب کنید و به صورت زنده و در لحظه ترجمه آن را به زبان خودتان دریافت کنید.

دوربین را روی علامت بگیرید و مترجم به سرعت آن را برای شما ترجمه می کند.

google translate

 

برای استفاده از مترجم دوربین، کافی است فقط آیکون دوربین در پائین قسمت ترجمه متنی را انتخاب کنید. تنظیمات زبان مورد استفاده در اینجا، از رابط اصلی ترجمه حذف می شوند، بنابراین قبل از فشار دادن دکمه، ابتدا زبان مناسب را انتخاب کنید. اگر زبان اصلی را آفلاین ذخیره کرده باشید(با توجه به قسمت های بالا)، در این صورت می توانید ترجمه های سریع و در لحظه را دریافت کنید که در آن تصویر زنده دقیقأ با رنگ پس زمینه تطبیق داده شده است، در غیر این صورت، شما باید تصویری از متن را بگذارید تا برنامه آن را ترجمه کند.
برای ترجمه یک ضربه بزنید

اگر بیش تر از چند پیام یا ایمیل به زبان های دیگر دریافت کردید، بازگشت مداوم به برنامه ترجمه، آزاردهنده است. در این حالت ترجمه با یک ضربه امکان پذیر است. کافی است این ویژگی را از تنظیمات ترجمه فعال کنید و زبان پیش فرض خود را انتخاب کنید.

برای ترجمه متن کپی شده، روی حباب ضربه بزنید

google translate

 

با فعال شدن این قابلیت، هرجا که شما متن را کپی کنید، یک حباب ترجمه در گوشه بالای سمت راست صفحه ظاهر می شود. کافی است روی آن ضربه بزنید و با این کار یک پنجره ترجمه شناور ظاهر می شود که به طور خودکار متن کپی شده شما را شناسایی کرده و به زبان پیش فرض ترجمه می کند. دقیقاً شبیه به ویژگی ترجمه کروم است که می توانید بدون بستن پنجره، یک متن جدید را برای ترجمه بنویسید.
لغت نامه سفارشی

برای دریافت ترجمه سریع عبارات لازم نیست که فریاد بزنید. برنامه ی ترجمه شامل یک لغت نامه سفارشی است که می توانید ترجمه های مهم را در آن برای دسترسی سریع در آینده ذخیره کنید.

همه عبارات مهم را در یک جا نگه دارید

google translate

همچنین این برنامه یک لیست از عباراتی که اخیراً ترجمه کرده اید را زیر جعبه متنی اصلی، نمایش می دهد که در سمت راست هریک از آن ها یک علامت ستاره وجود دارد و با ضربه زدن روی ستاره هرکدام از عبارات، آن عبارت به لغتنامه شما اضافه می شود. لغتنامه از طریق فهرست راهنما در دسترس است. امکان جستجو در این لیست وجود دارد. با ضربه زدن روی هر مورد در لغت نامه، آن لغت به رابط کاربری اصلی ترجمه، اضافه می شود.

 

طراحی و توسعه: وب نگاران پارسه